Hirdetés


Lehetséges, hogy még nem hallottál erről az egészséges gabonaféléről, amely remek helyettesítője lehet pl. a rizsköretnek? Akár hallottál róla, akár nem, érdemes elolvasnod a cikket, mert az alábbiakban sok érdekes és praktikus információt szedtünk össze Neked a bulgurról.
A bulgur a “török rizs”
A bulgur tulajdonképpen tört búza, Magyarországon a török éttermekben „török rizsnek” is nevezik. Leginkább a közel-keleti és a török konyha által kedvelt köret. A még éretlen vagy a meghántolt érett búzaszemeket párolják, kiszárítják, majd durvára összetörik . Sok benne a rost, egy csésze bulgur a napi szükséglet 25%-át fedezi.
Nagyobb élelmiszerboltokban, bioboltokban és drogériákban megvásárolható.

Hirdetés

Miért egészséges?
A bulgur folsavban, foszforban, magnéziumban, káliumban és vasban gazdag. Rosttartalma több mint ötszöröse a barna rizsének, ezért fogyókúrában, inzulinrezisztenciában, cukorbetegségben, valamint egészséges táplálkozásban is kiváló alternatíva.
Különösen magas az E-vitamin tartalma. A többi gabonához hasonlóan a B1-, B2-, B6-vitaminokhoz jutsz hozzá a fogyasztásával, így támogatja a szénhidrát-, fehérje- és zsíranyagcserét, valamint az idegrendszer megfelelő működésében is hasznos táplálék.
Glikémiás indexe 46, míg a sima rizsé 70-90 körül van.
Hogyan juthatok hozzá?
Nagyobb élelmiszerboltokban, bioboltokban és drogériákban megvásárolható.
Elkészítése
A csomagoláson látni fogod, hogy instant vagy normál bulgurról van-e szó.
Az instant bulgurt dupla mennyiségű forró vízzel vagy alaplével öntsd le, majd 20 percet hagyd állni és már eheted is.
A normál bulgurt 15 perc alatt készre tudod főzni. Kétszer annyi forró vízzel öntsd fel, 10 perc főzés után lefedve hagyd állni 10 percig, hogy magába szívja a maradék vizet.
Hideg vízben is főzheted, ekkor forrás után néhány perccel húzd le a tűzről és fedő alatt hagyd megduzzadni.
A konyhakész tasakos bulgur főzési ideje 22-24 perc.
Mivel a bulgur főzés közben megdagad, egy személyre kb. 3 evőkanál nyers bulgur is tökéletesen elég, így költségkímélő is a fogyasztása.
Mi minden készíthető belőle?
Az arab és a török konyhában a bulgurt köretként fogyasztják hús vagy hal mellé.
Ám paradicsomosan elkészítve főételként is megállja a helyét. Kiváló helyettesítője a tarhonyának, adhatsz hozzá párolt zöldségeket, de teheted levesbe is. A török konyha népszerű étele a bulgur alapú piláf, ami olyasmi, mint a lecsós tarhonya. A mediterrán konyhában a bulgurból fasírtot (köfte) készítenek, adják töltött zöldségekhez és salátákhoz (kiszir, tabulé) is.
Desszertet is készíthetsz belőle: főzd fel tejjel, ízesítsd vaníliával, citromhéjjal és cukorral. Tálalhatod friss gyümölcsökkel vagy befőttel.
És egy tradicionális keleti étel, a kiszir elkészítése: 10 deka bulgurt tálba teszünk, és felöntjük 2 deci forró vízzel. Lefedjük, és 20 percig állni hagyjuk. 8 szál újhagymát zöldjével együtt felkarikázunk, felaprítunk 2 megmosott paradicsomot, fél szál szintén megmosott kígyóuborkát, fél bögre mentát és egy csokor petrezselymet is. 1db citromot kifacsarunk rá. Ha kész a bulgur, hozzáadjuk a többi alapanyagot (2 darab aprított chilipaprika vagy 1 kiskanál szárított cayenne bors, 4 púpos teáskanál paradicsompüré, 6 evőkanál olívaolaj) megsózzuk, borsozzuk és lehűtjük.

Forrás: mindmegette, wikipedia, kuffer
Hirdetés
Hirdetés