Hirdetés

Fotó: Shutterstock


Észak felől egy sarkvidéki légtömeg indul dél felé, amely várhatóan a jövő hét elején Magyarországot is eléri – közölte az Időkép. A különleges jelenség hátterében egy úgynevezett sztratoszférikus melegedés áll, ami akár a poláris örvény teljes szétesését is okozhatja. Ilyen esemény az elmúlt 70 évben mindössze kétszer fordult elő, és akkor is elsősorban az amerikai kontinensre volt hatással.

Hirdetés

A sztratoszférikus melegedés miatt a nyugat-keleti légáramlások gyengülnek, míg az észak-déli irányú légmozgások felerősödnek. Ennek következtében a sarkvidékről hideg, fagyos levegő áramlik dél felé, miközben máshol melegebb légtömegek indulnak északra. A következő napokban több hullámban érkezik sarkvidéki eredetű hideg levegő kontinensünk nyugati részére, ami jövő hét elején hazánkat is elérheti.

Hirdetés

A hét végéig a magasban még enyhülés várható, de a hidegpárna északon és északkeleten megmarad, ahol a maximumok 5-6 fok körül alakulnak. Délen és délnyugaton ezzel szemben akár 18-20 fok is lehet a hétvégén. Vasárnap már kisebb csapadék is előfordulhat, hétfőn pedig hidegfront érkezik, amely jelentős lehűlést és esőt hoz. Kedden a nappali hőmérséklet már csak 5–10 fok között várható.

Egyes előrejelzések szerint a sarkvidéki hideg több hullámban is visszatérhet, és akár mediterrán ciklon is kialakulhat, ami korai télies fordulatot hozhat novemberben.

Forrás
Hirdetés
Categories: Hírek

Hirdetés