Hirdetés

Fotó: Ringier/ Oláh Csaba


Mély fájdalommal és tisztelettel adózunk Benedek Miklós, a Nemzet Színészének, Kossuth- és Jászai Mari-díjas színész, színházi rendező, érdemes és kiváló művész emlékének, aki méltósággal viselt hosszú betegség után, életének 78. évében, január 9-én reggel hagyott itt bennünket. A család a szomorú hírt ugyanazon a napon osztotta meg a nyilvánossággal.

Hirdetés

Benedek Miklós, aki a Halhatatlanok Társulatának örökös tagjaként élete végéig a színpadon állt, méltó búcsúztatásban részesült. Barátai, családtagjai és számtalan rajongója gyűlt össze a Farkasréti temetőben, hogy a Makovecz ravatalozóban végső búcsút vegyenek tőle.

Hirdetés

Az első fotók a temetésről mély megrendülést és egyben hálát sugároznak, amiért a művész ilyen gazdag örökséget hagyott hátra. Benedek Miklós munkássága és személyisége mély nyomot hagyott a magyar kultúrában, és emléke örökké élni fog mindazok szívében, akik szerették és tisztelték.

Hirdetés

Benedek Miklós, aki 1946-ban látta meg a napvilágot Budapesten, egy művészi családban nőtt fel; apja, Benedek Tibor, a korabeli pesti kabaréélet meghatározó alakja volt. Miklós már gyermekkorában, ötévesen eldöntötte, hogy színész lesz, ami később a Színház- és Filmművészeti Főiskolán Szinetár Miklós osztályába való bekerülésével kezdett valóra válni. Itt, 1965-ben Vallai Péterrel együtt győzelmet aratott a Ki mit tud? paródiakategóriájában, ami jelentős mérföldkő volt pályafutásában.
Diplomáját 1969-ben vette át, majd a Nemzeti Színházhoz csatlakozott, ahol hamarosan kiemelkedő művészetté vált. Az 1979-ben Császár Angelával és Szacsvay Lászlóval közösen alapított Budapest Orfeum zenés produkcióval nemcsak hazánkban, hanem nemzetközi színpadokon is sikereket ért el, az előadást közel négyszáz alkalommal tűzték műsorra egy évtized alatt.

Hirdetés

A Katona József Színházban töltött két évtizede alatt Benedek Miklós színészi és rendezői képességeit is kamatoztatta. A 2002-ben megnyílt új Nemzeti Színházban Schwajda György hívta meg, és itt alakította el Prosperót Shakespeare “A vihar” című darabjában. Jordán Tamás igazgatása alatt vált a társulat tagjává, majd 2009-ben ismét szabadúszó művésszé vált.
Oktatóként is jelentős nyomot hagyott a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, ahol 1992-től tizenöt évig tanított. A kilencvenes években a Magyar Színészkamara ügyvivőjeként, 2017 óta pedig az Orlai Produkciós Iroda társulatának tagjaként tevékenykedett.

Hirdetés

Színészként a két háború közötti pesti polgár karakterét megelevenítve hagyott mély benyomást, miközben alakításaiban a tragikomédia elemeit is megőrizte. Számos emlékezetes szerepet játszott, többek között a Mirandolinában, a Tarelkin halálában, Füst Milán Catullusában, Bulgakov Menekülésében, valamint a Hyppolit, a lakájt és Pilátust a Mester és Margaritában.
Rendezőként is jelentős érdemeket szerzett, számos Heltai- és Molnár-darabot, valamint zenés játékokat vitte színre, és Szacsvay László Szép Ernő-estjének is ő állította színpadra. Benedek Miklós pályafutása során több műfajban is maradandót alkotott, hagyatéka pedig tovább él műveiben és azokban, akiket tanított és inspirált.

Forrás
Hirdetés
Categories: Hírek

Hirdetés