Hirdetés
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület folyamatosan szemmel tartja az ország állatainak életét, sőt, ahol szükség van rá, ott segítenek is. A társadalmi szervezet munkájának célja a madarak védelme önkéntes kutatások, akciók és ismeretterjesztés útján.
Ennek részeként elindították például a Madárbarát kert programot, ami a városi életterekre fókuszál, máskor azonban vad környezetben is segítenek például odúk kihelyezésével.
Hirdetés
Az MME odúkamerái
Ezekbe a madarak költését támogató mesterséges odúkba megfigyelés céljával kamera is kerül, melyek felvételei fontos és hasznos információkkal szolgálnak a lakók életéről, és ráadásul nagyon aranyosak. A képek egy részét Magyar Madártani Egyesület munkatársa, Karcza Zsolt a Facebookon keresztül is megosztotta, így jóvoltából 15 odú lakóinak életébe kukkanthatsz bele.
A felvételek többsége az érsekvadkerti Mélyvölgyből származik, ám az odúkat nem mindig madarak foglalják el.
Májusban még 12 széncinege- és egy barátcinege-fészek volt a 15 odúban.
A széncinegéknél ilyenkor már másodköltés van, amire három odúban is sor került.
Júniusra öt odúba erdei pelék fészkelték be magukat.
Három helyre mogyorós pelék érkeztek. A különféle rágcsálók sajnos öt alkalommal nem várták meg, hogy a madárkák kirepüljenek, amiről gyűrűs lábak, tollak tanúskodnak.
A Madártani Egyesület ennek ellenére nem bántja a rágcsálókat, legfeljebb egy, a macskabaglyok számára kihelyezett ládával igyekeznek ragadozókat a környékre vonzani.
Az odúlakók életét a kezdetektől követik. Számon tartják, hány tojást raknak a madarak, mennyi fióka kel ki, hányan repülnek ki.
Néha igazán népes fészkek is előfordulnak. A széncinegéknél például tucatnyi tojás is lehet.
Néha sikerül elkapni azt a pillanatot, amikor az érkező szülőtől az összes apróság egyszerre, a csőrét nagyra tátva enni kér.
Az apró, csupasz fiókákat még nehéz lenne szépnek nevezni, inkább csak aranyosak.