Hirdetés


Kicsi a kerted vagy éppen panellakásban élsz, és azt gondolod, hogy semmit nem tudsz termeszteni? Tévedsz! Szuper tanácsainkat mindenkinek csak ajánlani tudom, most elmondom nektek, hogyan termeszthettek epret az erkélyen!
Nevelj epret az erkélyen
Erkélyládáinkat nem csak egynyári növények beültetésére használhatjuk. Ültessünk bele bátran fűszernövényeket, alacsony növésű paprikát vagy szamócát! Az, hogy mit tekintünk díszítőértékűnek csak tőlünk függ, csakúgy mint a dísznövények megítélése. Aki pedig már látott egy szép szamócatövet, akár virágzó, akár termő állapotban, az tudja, hogy még a kényesebb ízlésűeket is meg lehet győzni díszítőértékéről. Nem is beszélve a zamatos terméséről, amely természetesen frissen fogyasztva a legjobb.
Amit a szamócáról tudni kell
A kertjeinkben termesztett szamóca (Fragaria x ananassa) két másik szamócafaj keresztezéséből állították elő. Magyarországon főleg a hagyományos (júniusban termő) fajtákat termesztik, de léteznek ún. folytontermő és napszak-közömbös fajták is. A folytontermő fajtákra az jellemző, hogy az első termésérésük után egy újabb virágzási hullámot indítanak el, míg napszak-közömbös fajták egész évben képeznek virágot és termést.
A szamóca több évig élő növény, ezt az erkélyláda beültetésénél is vegyük figyelembe. Az elsők között érik a gyümölcseink közül, így mindig akkor kerül a piacra, amikor szervezetünk leginkább kívánja a friss gyümölcsöt. A következő oldalon elmondom, hogyan nevelj az erkélyen szamócát!
A szamóca sekélyen gyökeresedő növény, ezért az erkélyládának nem kell feltétlenül túl nagynak lennie. Ha viszont kis ládába, vagy dézsába ültetjük, figyelnünk kell arra, hogy a talaj ne száradjon ki, mivel a szamóca nagyon vízigényes, a száraz talajra rosszul reagál. A talaj lehetőleg jó víztartó-képességű, laza szerkezetű és magas humusztartalmú legyen. Ezt az igényét általában a kereskedelemben kapható általános virágföldekkel elégíthetjük ki.
Néhány tő esetén elegendő általános (szobanövény) tápoldatot használnunk. A növény vegetatív (zöld részeket növesztő) szakaszában használjunk magas nitrogénarányú tápoldatot, míg a generatív szakaszban (virágzáskor és termésérleléskor) a kálium- és foszforarány legyen magas. Ha nem szeretnénk gondoskodni a rendszeres tápoldatozásról, akkor még ültetéskor helyezzünk a földkeverékbe tartós hatású műtrágyát (Plantosan, Buviplant, Osmocote termékek).
Ne helyezzük a növényeket túlságosan árnyékos helyre, mert ez visszahat a virágképződésre és a termésérésre is. Tűző napon és nagy melegben a gyümölcsök szinte robbanásszerűen érnek, a gyümölcshús puha lesz és a szamóca ízanyagaiból is sokat veszt.

Forrás: Kertlap.hu
Hirdetés
Categories: Érdekes

Hirdetés