Hirdetés
Mi a különbség a hatásosság (efficacy) és a hatékonyság (effectiveness) között?
A kettő természetesen kapcsolódik egymáshoz, ám mégsem teljesen ugyanaz. A védőoltás-szakértők óvnak is attól, hogy a két fogalmat összekeverjük. A hatásosság (efficacy) csak a klinikai próba során való mérésre vonatkozó adat.
„A hatékonyság (effectiveness) pedig arra utal, hogy mennyire jól működik a vakcina a való életben” – magyarázza az epidemiológus Naor Bar-Zeev (Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health).
Mire utal az, amikor a gyógyszercégek azt állítják, hogy vakcinájuk 95 százalékosan hatásos?
A magyarázat felvázolásánál induljunk ki abból, hogy a vizsgálatok alaplogikáját régen, legalább egy évszázaddal ezelőtt dolgozták ki a statisztikusok. A bevett eljárás szerint: a kutatók beoltanak x számú embert, mialatt ugyancsak x számúnak placebót adnak. Aztán várakoznak. Azt várják, hogy a résztvevők körében történjen megbetegedés.
Hirdetés
Hirdetés
A következő lépés, hogy felfedik, ki melyik vizsgálati ágon volt, és megnézik, mennyi tünetes jött a két különböző csoportból.
A Pfizer esetét figyelembe véve, az önkénteseket két részre osztották, 18,198 ember valódi oltást, 18,325 placebót kapott. A második oltás megkapása után 170 személynél mutatkoztak a COVID-19 tünetei és lett pozitív a tesztjük. Kiderült, a 170 esetből csak 8 olyan személy volt, aki a valódi vakcinát kapta, a többi 162 viszont a placebó ágon volt.
Hirdetés
Ez azt jelenti, hogy az abszolút kockázat csökkenés 0,88%-0,04%= 0,84%
A relatív kockázat csökkenés: 0,088-0,004/0,088=0,95= 95%