Hirdetés
Látványosságok Magyarországon, amiket mindenkinek látnia kell
Nem kell messzire utaznunk ahhoz, hogy elkerekedett szemekkel bámulható panorámára leljünk: persze hogy itthon is akadnak mesés helyek! A Dunakanyar és a Balaton, de akár Budapest magasabb pontjai önmagukban is megérnek egy-egy nagy kirándulást, de mi a helyzet az eldugottabb, kevésbé ismert gyöngyszemekkel? Felkutatjuk őket.
Hirdetés
A Megyer-hegyi tengerszem -vagy nevezzük inkább csak magyar Grand Canyonnak?- az ország egyik kevésbé ismert, de annál csodásabb természeti látnivalója. Sárospatak belvárosából a szőlőkön át a Malomkő tanösvény piros jelzését követve érhetjük el kényelmes tempóban szűk egy óra alatt. Az út a nevét a Megyer-hegyi kőbányáról kapta, ahol már a XV. századtól malomköveket fejtettek ki, és amelynek gödrében kialakult a szépséges tó, amit tengerszemnek neveztek el. Nem “igazi” tengerszemről van szó tehát, de mára az emberi beavatkozásnak szinte nyoma sem látszik. Érdemes felmászni a kicsit meredek ösvényen a hajdani bánya peremére is, ahonnan nagyon klassz kilátás nyílik a vízzel töltött bányaudvarra. Tökéletes piknikhelyszín, érdemes harapnivalóval készülni!
A Lak-völgyi tó a háta mögött húzódó Bél-kővel kicsit olyan, mintha lenne egy saját Garda tavunk – persze kicsiben, és kicsit hunyorítani is kell hozzá… A Bél-kő a Bükk-fennsík egy jellegzetes formájú tagja, melynek sziklái között védett és furcsa nevű növények bújnak meg: csak itt található meg a szirti pereszlény és szintén ritkaságnak számít a magyarföldi husáng. És hogy mivel lehet elütni a környéken az időt? Lehet pihenni valamelyik erdő mélyi vendégházban, horgászni, és persze meg lehet mászni a Bél-követ, egy 7 km-es (oda-vissza kb 15 km-es) túrával: 815 méter magasról nézhetünk körbe, belátjuk az egykori bányát és persze az egész környéket is, tiszta időben akár a Tiszát és a Tátrát is megláthatjuk a távolban.
És most irány az ország másik fele! A Hegyestű a Káli-medence egyik leglátványosabb pontja: egy 5-6 millió évvel ezelőtt működött bazalt vulkán maradványa, melynek jellegzetes formáját az adja, hogy a kráterben megdermedt láva függőleges oszlopokra, tűkre vált el. A vulkán külsejét elbányászták, így aztán “félbevágva”, meztelen valójában tárul elénk a hegy gyomra. Ha már ott vagyunk, ne álljunk meg előtte, érdemes megmászni, a fal tetején kialakított kilátóból ugyanis a környék egyik legszebb körpanorámáját csíphetjük el: nemcsak az egész Káli-medencét látni be róla, de idelátszik a Balaton is. Ha itt végeztünk, ne hagyjuk ki a szentbékkállai kőtengert sem, és onnan már megint csak egy kis ugrás a Káptalantóti Liliomkert termelői piac, ahol vasárnaponként ínycsiklandó finomságokat lehet szerezni – és helyben elmajszolni, mert hát kinek van lelkiereje tartogatni a legfinomabb kolbászokat, kenyereket és sajtokat? Kalandra fel!
Bárhová is utazunk, sose tegyük utasbiztosítás nélkül! A Wáberer biztosítóval most pillanatok alatt köthetsz kedvező feltételekkel utasbiztosítást.
FORRÁS: magazin.wabererbiztosito.hu