Hirdetés


A parlamentben Orbán Viktornak posták ideiglenes bezárásáról, a vízközművekről, és a minimálbérről is szegeztek kérdéseket ellenzéki képviselők.

Hirdetés

Orbán Viktor a postával kapcsolatban is kapott kérdést a T. Házban. Nem álhíreket terjesztett tavaly augusztusban, a Magyar Posta honlapján rendre megjelenik, hol zárnak be postahivatalokat. Ha a posták is bezárnak, az a vidéki pénzügyi ügyintézés végét jelentheti – ezt Dudás Róbert ( Jobbik ) jelentette ki az azonnali kérdések órájában, amikor Orbán Viktort kérdezte. Novembertől 366 posta szűnik meg ideiglenesen az országban, tavaszig, és csoportos létszámleépítés is várható – mondta az ellenzéki politikus, akinek javaslata is fekszik a parlament előtt a kérdésben.
A miniszterelnök erre azzal válaszolt: a Szerencsjáték Zrt-nek ehhez nincs köze. Ezzel „régóta küszködünk”, a posta egy veszteséges vállalat, azt mindenképpen belül át kell alakítani, “máskülönben a posta zsugorodni fog“. “Csak úgy tudjuk életben tartani, ha belső átalakítás lesz, mert a kormánynak, az államnak meg van tiltva, hogy tegyen bele pénzt” – ismételte meg a miniszterelnök.

Hirdetés

Dudás Róbert erre azt mondta: az ésszerű átalakítást támogatják, de hol van a vége a posta bezárásnak? – vetette fel. Aztán előhozta a benzin ársapka kérdését, és visszatért a Szerencsejáték Zrt-re.
A miniszterelnök a jobbikos politikus ársapkás párhuzama kapcsán azzal reagált: „ne keverjék a szezont a fazonnal”, az ársapkához nincs köze állami cégnek, a Mol nem állami cég.
“Visszatetsző…” – Orbán szerint mellőzni kellene a kifejezést, amit Szabó Tímea használt
Szabó Tímea (Párbeszéd) azt szegezte a miniszterelnöknek, hogy az általa „lex Megdöglesznek” aposztrofált szociális törvény végrehajtási rendeletében mi fog szerepelni?
Az ülést vezető Latorcai János rendre intette Szabó Tímeát azzal, hogy bárhol, bármilyen kifejezést nem lehet használni.

Orbán Viktor miniszterelnök azt javasolta, “ha emberekről beszélünk, azt a kifejezést, hogy dögöljön meg talán mellőzhetnénk, ez visszatetsző”.
Munkaalapú gazdaságot építenek, az a céljuk, hogy minél többen dolgozzanak, és ennek megfelelően ma 4, 7 millió ember dolgozik, 1 millióval több munkahely van Magyarországon, mint a Gyurcsány-kormány alatt, illetve 2010 elött volt – mondta Szabó Tímea kérdéseire. A miniszterelnök hangsúlyozta, hogy jövőre három és félszer több pénz fordítanak majd szociális és gyermekvédelmi és gyermekjóléti célokra, mint a baloldali kormány 2010-ben.

Hirdetés

Gazdaságpolitika, jól képzett saját munkaerő
Toroczkai László (Mi Hazánk) azt sérelmezte, hogy a kormány továbbra is az elmúlt 12 év gazdaságpolitikáját követi, és amit a balliberálisok, a globális nagyvállalatoknak akarnak kedvezni, zajlik a debreceni BMW-beruházás, „négy margitszigetnyi termőföldet áldoztunk fel azért”, hogy törökök építsék fel. Viszont a magyar önkormányzatokat kivérezteti a kormány, megtudtuk azt is, hogy az MVM “teljes képtelenséggel” megfizethetetlen ajánlatokat ad az önkormányzatoknak. Változtatni akar-e ezen a kormány? – kérdezte Toroczkai.
Orbán Viktor azt mondta: az elmúlt 12 év gazdaságpolitikája „kifejezetten sikeres volt”, ezt nem megváltoztatni, hanem folytatni kell. A támogatási listáról azt mondta: tízszeresen juthatott támogatás a magyar kkv-knak, mint s külföldi multiknak.

Ami a török vendégmunkásokat illeti, annyi vendégmunkás engedélyt adnak ki, ahány betöltetlen állás van Magyarországon.
Aztán az ellenzéki politikus azt mondta, magyarok százezrei menekültek el, mert nem versenyképesek a bérek itt. A magyarok kénytelenek lesznek elmenekülni Magyarországról – mondta. Orbán Viktor erre azt mondta: a kormány nem a munkaerő olcsóságában, hanem a minőségében hisz, és a jól képzett saját munkaerőben. A befektetők is a jól képzett munkaerő miatt jönnek ide. Az utóbbi években kevesebben mentek ki külföldre, mint ahányan hazajöttek – mondta.

Hirdetés

Vízközműszektor: “Nincs államosítás”
Keresztes László Lóránt (LMP) azzal fordult Orbán Viktorhoz, hogy az összeomlás szélén van a víziközműszektor, válságos a helyzet, az ivóvíz 25 százaléka elfolyik. Az elmúlt tíz évben megduplázódott a csőtörések száma, csak 20 százaléka megfelelő minőségű. A kormány megüzente szerinte az önkormányzatoknak, hogy akkor kapnak támogatást, ha a vízközműveket átadják az államnak – mondta az ellenzéki politikus. Mit tud tenni a kormány az ivóvízellátás stabil biztosítására? – kérdezte.
A miniszterelnök erre azt mondta: két nagy kihívás van az energia- és a vízellátás terén. Az egyik a villamosenergia-hálózat átalakítása, ehhez a következő években 16 ezer milliárd forint szükséges. A másik a víziközművek, itt is sok ezermilliárd forintra van szükség. Ezekről a 2024-es költségvetés megalkotásakor fognak tudni csak tárgyalni, legkorábban akkor kezdődik a modernizáció. Addig túlélni tudunk csak – mondta. Nincs államosításról szó – jelentette ki Orbán Viktor.

Gulyás Gergely: Jogellenesen adott és elfogadott támogatás
Zsigmond Barna Pál (Fidesz) a Márki-Zay Péter Mindenki Magyarországa Mozgalmához jutott közel 2 milliárdos kampánypénz kapcsán azt kérdezte Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető minisztertől: “A magyar baloldal valóban dollárért árulja Magyarországot?” A magyar baloldal politikai előny érdekében külföldi érdekeket szolgál – ez tűnik ki a fideszes képviselő számára az általa megismertek adatokból.
Gulyás Gergely erre azzal reagált: egy jogellenesen adott és elfogadott támogatás, amit Márki-Zay Péter mozgalma, a Mindenki Magyarországa Mozgalom kapott. Ez egy súlyos ügy, az ország szuverenitását érte támadás. Az ügyet ki kell vizsgálni, a nemzetbiztonsági bizottság egy vizsgálatot elrendelt már – mondta a miniszter.

Hirdetés




Minimálbér
Kordás László (DK) a miniszterelnökhöz intézett azonnali kérdésében azt mondta az EP által elfogadott “méltányos“ minimálbér ügyéről – amit 2 év alatt kell a tagországoknak a rendszerükbe ültetni – hogy a magyar minimálbér az egyik legalacsonyabb az EU-ban. Bulgáriát leszámítva a legalacsonyabb – mondta a DK-s politikus. Az összege nem kell, hogy egységes legyen az EU országaiban, de a kiszámítás módszertana igen – tette hozzá.
A minimálbér meghatározását át kell alakítani – mondta. Annak vagy a mindenkori átlagbér felének vagy a mediánbér 60 százalékának kellene lennie. A mostani 200 ezres minimálbér elmarad ettől – mondta az ellenzéki politikus.
Orbán Viktor erre azt válaszolta: azt hitte békésen beszélgetnek, “de ha nem, hát nem”. Kordás Lászlót emlékeztette, hogy a Gyurcsány-kormány államtitkára volt, és “nyolc év alatt 23.500 forinttal emelték a minimálbért. Mit akar tőlünk?” – kérdezett vissza a miniszterelnök. Aztán Orbán Viktor azt mondta: ez a kormány jelentősen emelte a minimálbért, legutóbb éppen 20 százalékkal. Most magasabb a minimálbér, mint a balliberális-kormány alatt az átlagbér volt – hangoztatta a miniszterelnök.

Forrás: atv.hu
Hirdetés
Categories: Hírek

Hirdetés