Hirdetés


Az epidemiológus-szakértő arról is beszélt: egyáltalán nem biztos, hogy megfelelő védelmet nyújt, ha átestünk a betegségen, szerinte már nem lehet bízni a nyájimmunitásban.
A magyarországi oltások hatásosságáról eddig nyilvánosságra nem hozott adatokról is beszélt egy Egerben tartott előadáson Oroszi Beatrix epidemiológus, akinek előadását a Telex szemlézte. Oroszi tagja a Járványmatematikai Modellező és Epidemiológiai projektcsapatnak, ami tanácsokat ad az Innovációs és Technológiai Minisztériumnak (ITM) és így a kormánynak is.

Hirdetés

A szakember által bemutatott grafikonok azt mutatják, hogy a védőoltások eredményessége júniustól 80-90 százalékos volt, majd ez az idő elteltével csökkenni kezdett (nyáron az alacsony esetszám miatt nem igazán megbízhatók az adatok), de a harmadik oltások ismét növelték a hatásosságot, pedig még csak a lakosság egyhatoda kapott megerősítő oltást.
„Van egy táblázat, ami szerint a regisztrált esetek fele oltott, a fele nem oltott. Aki nem ért hozzá, azt mondja, nem is véd a védőoltás. Holott tudjuk azt, hogy az oltatlanok fele annyian vannak, mint az oltottak”
– magyarázta Oroszi, majd hozzátette: „Ha ugyanannyi eset jön egy feleakkora csoportból (az oltatlanokéból), akkor az alaphangon kétszeres kockázatot jelent. Kérem, magyarázzák el mindenkinek, hogy a fifty-fifty azt jelenti: az oltatlanoknál kétszeres a kockázat arra, hogy covidosok legyenek.”

Hirdetés




Ezután egy másik táblázatról is beszélt, ami szerint a két dózis jelentősen, 70-80 százalékkal képes csökkenti egy védettséggel rendelkező beteg halálozási kockázatát nem oltottakkal szemben.
„Az oltatlanoknak ötszörös a kockázata arra, hogy Covid-19-cel összefüggésben meghaljanak, míg kétszeres, hogy covidosok legyenek”
– összegezte Oroszi.
Sokan abban hisznek, hogy a betegségen való átesés megfelelő védelmet ad, de az adatok ezt nem igazolják. Az Oroszi által bemutatott nemzetközi vizsgálatok szerint azoknál, akik 3-6 hónappal korábban átestek a betegségen, és nincsenek beoltva, 5,5-ször nagyobb az esély, hogy Covid-19 miatt kórházba kerüljenek, mint azoknál, akik 2 Pfizer-oltást kaptak.

Hirdetés




A szakértő szerint éppen ezért már nem érdemes bízni a természetes immunitásban.
Az előadásból az is kiderült, nincs biztos információ arról, hogy az oltások mennyire képesek megakadályozni a fertőzések továbbadását. Az ugyanakkor tény, hogy aki oltással együtt elkapja a fertőzést, annak unyanakkora lest a víruskópiaszám a torkában és az orrában, mint egy oltatlannak. A különbség, hogy az oltással rendelkezők szervezetében rövidebb ideig vannak jelen a vírusok, mint a nem oltottaknál.
Oroszi beszélt még arról is, hogy ő a maszkviselés híve, de a járványnak ezen a pontján már nem lehet megmondani, hogy a kötelező maszkhasználat előrébb hozná-e a negyedik hullám tetőpontját. Hozzátette azt is, az esetszámok területi eloszlása egyenlőtlen Magyarországon: van, ahol már a járvány csúcsa felé tartanak, máshol csak ezután kell felkészülni a nehezére. Az esetszámok Magyarországon eltérőek: az ország délkeleti és keleti részén szignifikánsan magasabbak, mint az országos átlag.

Forrás: szeretlekmagyarorszag.hu
Hirdetés
Categories: Hírek

Hirdetés