Hirdetés
A BirdMania – Madárpark és Természetvédelmi-mentőközpont a közelmúltban osztott meg egy aggasztó bejegyzést a Facebook-oldalán, amelyben a magyarországi madarak drámai helyzetét részletezik az idei aszályos időjárás hatásai miatt. A természetvédelmi szakemberek szerint az éhezés és az élőhelyek pusztulása kritikus szintet ért el, a helyi tápláléklánc pedig gyakorlatilag összeomlott.
Hirdetés
Az intézmény beszámolója szerint soha nem látott mértékű az alulfejlett gólya fiókák száma. „Soha nem volt ennyi alulfejlett gólya fióka, mint idén” – írják a közleményben. Az aszály miatt a táplálékforrások drasztikusan megfogyatkoztak, a fiatal madarak többsége alultápláltan és gyengén repült ki, súlyuk elmaradt a normális 1200-1500 gramm közötti tartománytól.
Hirdetés
A természetvédelmi központ katasztrofálisnak ítéli a helyzetet: „Hiába volt változékony, csapadékos a nyár eleje, a kirepülés előtti utolsó hetekben az addigi jólét olyan éhínségbe fordult, hogy a kirepült gólya fiókák az 1200-1500 grammot is alig érték el”. Az aszály súlyosbodásával a madarak kénytelenek szeméttelepeken keresni táplálékot, ahol az áramütés veszélyezteti életüket.
Az aszály súlyosbodásával a madarak egyre inkább a szeméttelepekre szorulnak, ahol áramütések veszélyeztetik életüket. A szakemberek különösen aggodalmaskodnak a helyzet miatt, hiszen „nincs pocok, talán esetleg csak éjjel, nincs giliszta, az összes tocsogó, sekély tó kiszáradt, a szülő gólyáknak már a fiókák itatása is gond volt, hiszen egyre nagyobb távolságról kellett hordani a vizet, hogy az ennivalóról már ne is beszéljünk.”
Hirdetés
A posztban említett videó egy idei, holtan talált kabasólyom fiókáról szól, amely mindössze 120 grammot nyomott a normális 300-350 gramm helyett. A természetvédők hangsúlyozzák, hogy az emberi tevékenység következményei és a megfelelő vízgazdálkodás hiánya katasztrofális következményekkel járhat a vadon élő állatok számára.
A bejegyzés sürgős és hatékony intézkedésekre hív fel: „Ez egy katasztrófa, amit mi, emberek okoztunk. Erről kéne beszélnünk, nem alaptalanul hozsannázni, hogy rekord év lett. Hónapokig rekord magas volt a Duna, a Tisza. Hol van most az a víz? Miért nem tettük el, tároltuk el? Pedig várható volt az aszály… és nagy baj lett. De ez egy Don’t Look Up ország… a világ legdrágább tűzijátékával” – zárul a megrendítő felhívás.