Hirdetés


Miközben a parlament az új pedagóguséletpálya-modellt tárgyalta, csendes méltósággal egy rendhagyó tabló került a Szentistvántelepi Általános Iskola tanári szobájának falára.

Hirdetés

Ők kerültek a tablóra
A tablón szereplők többsége a most befejezett tanév végén hagyja el a közoktatást, de azok is felkerültek, akik az elmúlt 1-2 évben hagyták el a pályát.

Hirdetés

Többen nem akartak felkerülni
A tabló azonban nem teljes, mert volt, aki szintén „elballagott”, de nem akart felkerülni rá. Abban azonban egyetértettek, hogy nagyon szerettek itt tanítani, olvasható a település oldalán megjelent írásban. A tablóra így is felkerültek azért 11-en.

Ezt kell tudni az iskoláról:
A délutáni sportfoglalkozások gazdag kínálattal várják tanítványainkat, így van gyerektorna, kosárlabda, röplabda, ugrókötél. Helyben tudjuk biztosítani a gyógytestnevelési ellátást, továbbá van diáksportkör, úszásoktatás, országos futóversenyek, sítábor, vízitúra és hétvégi kirándulások szolgálják a sport és mozgás megszerettetését. Népszerűek a tanév végén megrendezésre kerülő sportnapok, amelyeken minden tanuló és nevelő részt vesz, még a szülőket is bevonjuk a versengésbe – írták az kirándulások oldalon.

Fontos a művészeti nevelés
A kultúra értékközvetítő, személyiségformáló hatása meghatározó szerepet tölt be a művészeti nevelés megszervezésében, így a rajzszakkör, a kézműves foglalkozások és a színjátszókör munkájában. Az 1-3. osztályokban szakköri keretekben kezdődik az idegen nyelvvel való ismerkedés. Legfontosabb a nyelvvel való kreatív, örömteli foglalkozás. A tanulók hasznos előismereteket szereznek a kötelező nyelvtanulás bevezetése előtt, közben arra is fény derül, hogy kinek van szüksége könnyítésre a tanulásban.

Az utolsó csepp a pohárban a státusztörvény
Sorra mondanak fel a tanárok Budapest egyik legjobb gimnáziumában. „Az utolsó csepp a pohárban a státusztörvény lebegtetése. Ez nyilvánvaló megalázása a tanároknak. Újabb és újabb elemek kerülnek bele, bebetonoznak vitatott részeket: ilyen a 24-re felvitt kötelező heti óraszám. Tovább csökken a tanárok és az iskolák autonómiája”.

Hirdetés

A fizetéséből szeretne megélni
„Meg szeretnék élni a fizetésemből, ezt szívesen kipróbálnám” – mondta Szeiman József földrajz-történelem szakos tanár a Telexnek. Személyes meglátása szerint az oktatás helyzete, a kormány által forszírozott, a parlament előtt lévő státusztörvény tartalma olyan kereteket szab, amelyekben már magasabb fizetéssel sem vállalná a tanári hivatást.

Nem akar változtatni a kormány a tanár szerint
Szeiman semmi esélyét nem látja annak, hogy a kormányzat változtatna hozzáállásán. Sőt, a jelek szerint a kormány nem is bánja, ha több tanár felmond, egyszerűbb neki így, mintha ki kellene rúgni őket. A kormány logikája szerint ugyanis a diákokhoz képest még mindig sok az oktató.

Elhagyja a pályát
A tanárok számának csökkenése tehát nem mutat a szakmai megoldás irányába – jegyezte meg Szeiman, aki későbbi helyét már az oktatáson kívül látja. Ez hangsúlyozottan nem az Eötvös József Gimnázium hozzáállásából történik.

Nem érzi a fenntarthatóságot
Mindaz, ami fenntarthatatlanná teszi munkáját, az az intézményen túlmutató, rendszerszintű problémákból fakad. „Volt egy barátságos beszélgetésem az igazgatósággal, megértették és elfogadták a helyzetet, amelyen sajnos ők szándékaik ellenére sem tudnak változtatni.”

A cél 777 ezer bruttó
A Telex.hu cikkében arról ír, hogy két 12. kerületi iskolában már a szülők támogatják a tanárokat. Kitért arra is, hogy uniós pénzek megérkezéséhez vannak kötve a béremelések. Ha ezek megérkeznek 2025-re bruttó 777 ezer forint körül lehet a pedagógusbér, és ez akkor elérje a diplomás átlagbér 80 százalékát.

Kiemelt kép: Elballagó tanárok tablója – Forrás: budakalasz.hu
Hirdetés
Categories: Hírek

Hirdetés